czwartek, 24 maja 2012

Z rodziną po Polsce. Cz. 6.

Kolejny dzień, kolejne wspaniałe miejsca. Tym razem Częstochowa, a właściwie Jasna Góra. Miejsce najdroższe dla czcicieli Matki Bożej. Zarazem tron Królowej  Polski.
Nie zamieszczam dzisiaj z tego miejsca fotografii, które są powszechnie znane. Ograniczam się tylko do trzech.

Kaplica Czarnej Maddonny

Fragment obrazu przedstawiający postacie z historii naszego narodu

Pamiątki związane z bł. Janem Pawłem Wielkim
 Niedaleko Częstochowy jest miejscowość Olsztyn. Znajdują się tu ruiny zamczyska, które należy do współczesnego szlaku "Orlich Gniazd". Przepiękne pozostałości budowli obronnej wkomponowane w krajobraz pozostawiony przez okres zwany w dziejach ziemi jako jura. Właściwe dla tego okresu są malownicze wapienne skały i liczne w obszarze Jury Krakowsko-częstochowskiej ruiny polskich zamków. Są to świadkowie wielkości i siły militarno-obronnej Polski XIV wieku.


 Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.
Historia sanktuarium w Leśniowie jest związana z legendą, według której w 1382 r. zmierzający do Opola z Rusi książę Władysław Opolczykpostanowił zrobić postój na polanie opodal drewnianego kościółka. Wiózł on ze sobą ikonę Matki Boskiej Bełzkiej, obraz, który miał się stać ośrodkiem kultu maryjnego na Jasnej Górze lepiej znanego jako Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz figurę Maryi z Dzieciątkiem na ręku. Jako że wędrowcy nie mieli picia przeto modlili się przed wyruszeniem o siły na drogę i szczęśliwy powrót do Opola. Nagle stał się cudWtem rzeźba Maryi jakby złotą łuną się okryła. Z miejsca wskazanego ręka Dzieciątka, spod omszałego kamienia, wybiła krystaliczna struga wody, mieniąca się w słońcu srebrem i błękitem. Woda miała przy tym właściwości niezwykłe. Znużeni odzyskiwali siły, przemyte wodą rany natychmiast się goiły, chorzy odzyskiwali zdrowie... Wdzięczny za łaskę Maryi książę Władysław Opolski pozostawił świętą figurę w małym drewnianym kościółku Leśniowskim[2].Więcej
Kościół Nawiedzenia NMP

Prezbiterium kościoła.

Cudowna figurka Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

Nawa główna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz