poniedziałek, 20 lutego 2012

ŚWIADECTWA POBOŻNOŚCI NA ZIEMI CHOJNICKIEJ CZ. V.


Chojnice - parafia Bazyliki Mniejszej
   
    Czterometrowy drewniany krzyż ( Fot. 1. ) na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich ustawiony jest w centralnym punkcie obiektu, na głównej alei. Nie posiada figury Pana Jezusa.
 Stanął na cmentarzu w 1992 roku w wyniku decyzji władz miasta[1].

 Chojnaty – parafia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach.
   Drewniana, z przodu przeszklona kapliczka z figurką Matki Bożej ( Fot. 2. ) zawieszona jest na drzewie w pobliżu dworu, w podwórzu byłego Zakładu Rolnego.
   Zawiesiła ją  Marta Drewek w 1963 lub 1964 roku. W tym samym roku podczas odwiedzin duszpasterskich została poświęcona przez kapłana z parafii.
   W Dekanacie Chojnickim jest to jedyna kapliczka, która znalazła swoje miejsce na żywym drzewie.  To niejako metafizyczne wezwanie dla modlących się tutaj, by żyli i wzrastali w wierze jak drzewo, na którym dla mieszkańców, na chwilę, przycupnęła Matka Boża.

  Do fotografii 3. dołączono  następujący opis z 1985 r. : Wieś Chojnaty. Kapliczka – skrytka – drewniana oszklona z figurą Matki Bożej Różańcowej. Przytwierdzona do drewnianego pomnika przyrody – tuż w sąsiedztwie zabudowań pałacowych, które spełniają teraz inną funkcję. Bardzo skromna w wyrazie – jest swoistym aktem woli i wiary.
Fot. 1.   Krzyż na Cmentarzu Ofiar Zbrodni
                      Hitlerowskich


Fot. 2.  Chojnaty

Fot. 3. Chojnaty 1985 r.        [1] Zob. K. Bartkowski, Z. Buława, Chojnice miejsca pamięci, Chojnice 2003, s.69.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz