środa, 15 lutego 2012

Książki.

Po przeczytaniu kilku pozycji książkowych chce w kilku zdaniach polecić je do przeczytania.

Benedykt XVI Joseph Ratzinger - Jan Paweł II Mój umiłowany poprzednik. Wyd. Świętego Pawła.
Autor w bardzo przystępny i ciepły sposób odnosi się do życia swojego poprzednika Jana Pawła II. Przeprowadza analizę życia Karola Wojtyły w odniesieniu do jego powołania. Następnie analizuje Encykliki jako dokumenty, które wyrosły z wiary, doświadczenia i wszechstronnej wnikliwości. Benedykt XVI dotyka wnikliwie dzieło poetyckie, które wyszło spod pióra papieża. Dostrzega w nim źródło, którym jest Ten,  który jest początkiem i końcem. Przedstawia papieża Polaka, który wprowadził Kościół w nowe Milenium poprzez dzieło swojego życia i nauczania. Książka zawiera również homilie, które zostały przez Benedykta XVI wygłoszone po śmierci Jana Pawła II oraz podczas pobytu w Polsce, jak to określił " na ziemi mojego umiłowanego poprzednika". 

Małgorzata Nawrocka - Legendy chrześcijańskie miast polskich. Wyd. Sióstr Loretanek.
Książka zawiera 30. legend z miast znanych i mniej znanych w Polsce. Legendy przedstawione zostały w sposób ciekawy i żywy. Pobudzają wspaniale wyobraźnię, ciekawość historii oraz są budujące. Polecam zarówno starszym dzieciom, młodzieży jak i dorosłym.Zawsze warto oderwać się od codzienności i pogrążyć się w legendarnym świecie do którego cudów nie raz tęsknimy.

Patrycja Michońska-Dynek i Sławomir Dynek - Pożegnanie 1-8 kwietnia 2005 roku  "Szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję".Wyd. Świętego Pawła. 
Album-reportaż słowno-fotograficzny + płyta CD. Za omówienie niech posłużą słowa, które zapisano we wstępie: " Pożegnanie" (...) - to fragment historii Kościoła, który za sprawą Jana Pawła II wyszedł na ulicę. Świątynie nie mogły wszystkich pomieścić. Żadne statystyki nie oddadzą wiernie tego, co zobaczyliśmy na własne oczy. Setki tysięcy uczestników czuwań modlitewnych i Mszy Świętych. Komunia przyjmowana na ulicy, podobnie spowiedź - nie tylko w zaciszu konfesjonału, ale niemal publiczna.

Kazimierz Ostrowski, Zbigniew Buława - Cmentarze chojnickie współczesne i dawne. Wyd. Bernardinum
Jak sam tytuł mówi książka omawia byłe i obecne cmentarze chojnickie. Na temat cmentarzy w Chojnicach publikacji jest bardzo mało.Tym bardziej ta jest pod tym względem cenną pozycją. Posiada bardzo dobrze wykonane fotografie i co jest wartościowe, mapkę z naniesionymi miejscami pochówków. 
Można było umieścić w niej reprodukcje starych pocztówek, które przedstawiają dawne cmentarze. A i treść mogła być bogatsza przez wnikliwiej przeprowadzoną kwerendę w czytelni muzeum, czy poszukiwaniem właściwych opracowań w postaci róznych prac dyplomowych. 
Mimo wszystko dobrze, że to opracowanie powstało. Myślę, że bedzie przyczynkiem do dalszych poszukiwań.

Jan Sabiniarz - W cieniu lawendowego słońca. Wydawca Hegard Chojnice.
W ubiegłym roku otrzymałem ten tomik od autora. Lektura tych wierszy już od samego początku wprowadza nas w świat francuskich krain pełnych pięknych krajobrazów, wiedzie nas przez osoby związane z tym krajem, przez jego dzieła sztuki i muzykę. 
Jeśli czytelnik pragnie odpoczynku i rozkoszy piękna ukrytego w słowie, to zapraszam do przeczytania tomiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz