niedziela, 4 września 2016

"Koronacja" obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Hetmanki w Krojantach.

03 września 2016 roku o godz. 18.00 przy kaplicy w parku dworskim państwa Winieckich w Krojantach odbyła się niecodzienna uroczystość. Na obraz MBCzH podczas uroczystej Mszy św. zostały nałożone korony poświęcone 28 lipca 2016 roku na Jasnej Górze przez papieża Franciszka.
Celebrze przewodniczył ojciec Paulin z Jasnej Góry dr hab. Eustachy Rakoczy oraz ks. pułkownik kapelan Wojska Polskiego.
Matka Boża w nowej sukience przed koronacją.


 Przygotowania do Mszy świętej. Przybywają wierni, poczty sztandarowe,warta honorowa.

Dr n. med. Tomasz Winiecki prosi o odprawienie Mszy św. i o uroczyste nałożenie koron na wizerunki Jezusa i Matki Najświętszej.
 Homilię patriotyczno - religijną wygłosił o. Eustachy Rakoczy. Przywoływał chlubne wydarzenia wojska polskiego z bitwy 1920 roku. Udział w niej brał słynny dowódca późniejszej szarży pod Krojantami pułkownik Kazimierz Masztalerz. Wyraził swój podziw dla Panów Generałów Wojska Polskiego, którzy tak licznie przybywają do Krojant, by oddać cześć Hetmance Oręża Polskiego.

Modlitwa przed nałożeniem koron Dzieciątku Jezus.
 Zaszczyt nałożenia koron Panu jezusowi przypadł ks. proboszczowi z Krojant Piotrowi Kotewiczowi. Korony podawał właściciel Kliniki Krojanty Tomasz Winiecki.


Pan Jezus z założoną Koroną.

o. Eustachy Rakoczy nakłada koronę Matce Bożej.

Po nałożeniu koron odśpiewano Hymn Polski.

 Poniżej na fotografiach uczestnicy uroczystej Mszy św.
Autor obrazu, wykonawca sukienki i koron.
 Hartmud Stefan Wolny ze Szczecinka.
 Sukienka i korony wykonywane były ok. trzech lat. Na sukience przedstawiono 272 ordery przedwojenne, a sama sukienka wykonana jest z mosiądzu.
Po Mszy św. w podziękowaniu za wszelkie dobro wyświadczone Państwu Winieckim i szczególną duchową opiekę o. Rakoczy otrzymał w darze akwarelę z pleneru w Janowie Podlaskim przedstawiającą konie.

 Po mszy św. celebransi i uczestnicy uroczystości udali się na plac przed klinikę gdzie został poświęcony dąb "Kazimierz". Posadzony na pamiątkę 1050 rocznicy chrztu Mieszka I
Imię zostało nadane dla upamiętnienia pułkownika Kazimierza Masztalerza.W uroczystej Mszy św. uczestniczyło kilkunastu generałów i wielu innych wyższych oficerów WP.
Obecni byli dziekani ks. Jarosław Kaźmierczak - dekanat rytelski, ks. Jacek Dawidowski - dekanat chojnicki i emerytowany dziekan dekanatu bruskiego ks. Zdzisław Wirwicki.
Z lokalnych władz obecny był dr Zbigniew Szczepański Wójt Gminy Chojnice.
Całość uroczystości była na żywo transmitowana przez diecezjalne "Radio Głos". Tu kliknij

2 komentarze:

 1. Ci generałowie to chyba w większości w stanie spoczynku czyli emeryci, mam rację Panie Ortmann? Co do zdjęć, to doprawdy są świetnie wykonane, daję Panu dużego "+", wiele osób mogłoby uczyć się od Pana. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów. "DRAGON"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to nie jest istotne czy są czynni czy w spoczynku. Sama ich obecność podkreśla rangę wydarzenia. Uczestniczę w tej uroczystości od początku i muszę stwierdzić, że przedstawicieli generalicji przybywa. W roku ubiegłym 6, a obecnie 12.
   Mała prośba. Proszę się na przyszłość podpisywać. Ja osobiście pod każdym wpisem w internecie to czynię z imienia i nazwiska pomimo tego, że posiadam powszechnie znany pseudonim.
   Pozdrawiam.

   Usuń