poniedziałek, 9 lipca 2012

KOŚCIÓŁ I KALWARIA WE WIELU.


Historia parafii

Parafia wielewska liczy już blisko 700 lat. Udokumentowany w źródłach pisanych początek dziejów Wiela pochodzi z roku 1352. Pierwszą wzmiankę o kościele w Wielu i parafii mamy w krzyżackim dokumencie lokacyjnym z roku 1382. Parafia tutejsza należała już do pięciu dekanatów. Kolejno: starogardzkiego, mirachowskiego, bytowskiego, tucholskiego, czerskiego. Z dniem 1 stycznia 1990 roku została włączona do dekanatu bruskiego istniejącego od roku 1982. Z dniem 1 lipca 2009 roku parafię objął ks. Jan Flisikowski, pełniący poprzednio funkcję proboszcza parafii Borzyszkowy.


Wiele
to wieś kaszubska położona nieopodal Chojnic nad jeziorem Wielewskim licząca obecnie ponad 1000 mieszkańców. Wieś słynie z Kalwarii (Sanktuarium), która została zbudowana w latach 1915-25 i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wielewska Kalwaria to 23 obiekty: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i Pustelnia. Inicjatorem i zarazem budowniczym był wielewski proboszcz ks. Józef Szydzik (żył w latach 1871-1939) zamordowany w Fordonie pod Bydgoszczą przez Niemców hitlerowskich na początku II Wojny Światowej. Autorem projektów architektonicznych, według których budowano wszystkie obiekty jest Monachijski architekt Teodor Mayr. Wszystkie budowle i rzeźby znajdują się wśród lasów pokrywających stoki Białej Góry nad Jeziorem Wielewskim. Przed i w czasie I Wojny Światowej zbudowanych zostało 8 kaplic - w tym najstarsza Kaplica Ogrójca poświęcona 15 sierpnia 1915 roku. Pozostała część obiektów Kalwarii została wzniesiona w czasach powojennych. Dzieła rzeźbiarskie w kaplicach wzniesionych po 1920 roku zawdzięczamy polskiemu artyście Wojciechowi Durkowi. Źródło.

Do Wiela wybrałem się wraz z żoną dwa tygodnie temu w niedzielę. Poraz ostatni byłem tam ok. 14 lat temu. Zostałem mile zaskoczony zmianami jakie zastałem wokół kościoła, kalwarii i w samym Wielu. Kościół z zewnątrz częściowo wyremontowany, otoczenie zadbane, droga na kalwarię utwardzona, infrastruktura dla pielgrzymów i turystów przygotowana na dobrym poziomie.

Poniżej przedstawiam to, co uwieczniłem na fotografiach.

Kościół od strony cmentarza elewacja po remoncie

Na cmentarzu możnazobaczyć prawdziwe dzieła sztuki sakralnej

Jezioro widziane z plaży

Most przez potok Cedron

U podnóża kalwarii i u stóp krzyża położono pamiątkowy kamień i ustawiono tablicę informacyjną

Dom Annasza

Święte schody

Dom Kajfasza

Dom Kajfasza, Pan Jezus w więzieniu ( ciemnicy)

Dom Piłata, Pan Jezus na śmierć skazany

Kaplica biczowania

Pan Jezus bierze krzyż

Pan Jezus upada po raz pierwszy

Spotkanie z Matką

Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż

Kaplica św. Weroniki 

Kaplica drugiego upadku Pana Jezusa

Wnętrze kaplicy II upadku

Kaplica płaczących niewiast. Stacja fundowana przez Parafię Brusy

Wnętrze Stacji VIII

Kaplica III upadku Pana Jezusa. Kaplica fundowana przez  Parafię Chojnice. Miejsce sprawowania Eucharystii podczas uroczystości kalwaryjskich w święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Pan Jezus z szat obnarzony

Przybicie do krzyża

Wnętrze kaplicy. Pan Jezus umiera.

Kaplica śmierci Pana Jezusa

Zdjęcie z krzyża, poniżej złożenie do grobu.

Kaplica grobu Pana Jezusa

Jezioro widziane z kalwarii

Ambona - łódź, symbol Kościoła

Pamiątkowy kamień z bliska

Krótka historia kalwarii

Promenada nad jeziorem

Kaplica Serca Pana Jezusa

Kościół i cmentarz od strony jeziora

Miejsce spoczynku Wincentego Rogali. Więcej.

Otoczenie kościoła

Cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej pochodzący z Chojnic z nieistniejącego już kościoła przy konwencie Augustianów przy ul. Grunwaldzkiej

Wyczytałem na tablicy ogłoszeń przy kościele, że kalwarię czeka w tym roku poważny remont. Po tym co zastałem obecnie myślę, że po remoncie zachwyci wszystkich swoim pięknem, które pokryła patyna i nadwątlił ząb czasu.

Wszystkim odwiedzającym życzę głębokich przeżyć duchowych i estetycznych oraz owocnego wypoczynku na Drodze z Chrystusem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz