niedziela, 1 września 2013

Uroczystość Matki Bożej Hetmanki w Krojantach 31-08-2013 r.

Po raz trzeci społeczność czcicieli Matki Bożej Hetmanki spotkała się w przeddzień obchodów "Szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Krojantach".
Uroczystość skupiła przy kaplicy w parku u Państwa Winieckich, polską generalicję i oficerów Wojska Polskiego z kombatantami i wszystkimi ludźmi dobrej woli, którym bliskie są sprawy polskie.
Bóg, Maryja, Honor i Ojczyzna - to hasła dnia dzisiejszego.
Podczas Mszy św. o. Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry wygłosił płomienne kazanie o wartości przelanej krwi i oddanego życia dla Ojczyzny. Posłużył się przykładami bohaterskich oficerów i żołnierzy z XX wieku. Najbardziej rozwinął postać bohaterskiego pułkownika Kazimierza Mastalerza, który poprowadził ułanów do walki z Niemcami i poniósł śmierć na polu chwały.
Bohaterstwo, Ojczyzna, zasiew krwi przynoszącej wolność i wiara w Boga przez Najświętszą Panienkę Jasnogórską, to cechy tych, dla których wolność i niepodległość ojczyzny to wielka cnota i patriotyczny obowiązek.
Tylko szkoda, że tak mało młodych ludzi bierze udział w takich obchodach. Tutaj podczas Mszy św. i homilii otrzymuje się zasiew umiłowania ojczyzny i wspaniałą lekcję historii.
Brakowało młodych żołnierzy, harcerzy i uczniów wszystkich typów szkół. Niechby młodzi wzięli przykład od kombatantów, wyższych oficerów i innych osób uczestniczących w uroczystościach. W jaki sposób kultywować i czcić te osoby, dla których Ojczyzna była warta ich krwi.

Fotoreportaż z uroczystości i kilka ujęć z otoczenia kliniki wykonanych nocą.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz