poniedziałek, 12 listopada 2012

IV Ogólnopolski Zjazd Katechetów Specjalnych. Poznań 9-11 XI 2012 r.


IV Ogólnopolski Zlot Ekstrakatechetów w Poznaniu zgromadził ok. pięćdziesiąt osób z całej Polski.
Miejscem docelowym był Zespół Szkół Specjalnych Nr 103 w Poznaniu. Katecheci przybywali przez cały dzień. Na każdego czekał Nestor katechezy specjalnej w Polsce dyr. Krzysztof Lausch wraz ze współorganizatorką tego zamieszania Anną Nowak, która wręczała powitalny mały prezent w postaci okolicznościowego długopisu, paska z piktogramami, kalendarzyka na nowy rok. Aby się nie zgubić otrzymaliśmy plan miasta i identyfikator z nazwiskiem, by nie zapomnieć swojego imienia i nazwiska. Po południu nastąpiło zakwaterowanie w poszczególnych izbach klasowych, zapoznanie się, no i oczywiście "gorące dyskusje". Dyskusje w grupach były absolutnym hitem. W końcu spotkali się ludzie, którzy zajmują się tym samym, w różnych szkołach, w różnych diecezjach. Każdy ma innego dyrektora szkoły i innego dyrektora wydziału katechetycznego, inne warunki i uwarunkowania. Jednak wszyscy mamy to, co jest najcenniejsze w naszej codziennej pracy, są to nasze kochane "Aniołki". Nasi mali święci, którzy uświęcają nasz każdy dzień i nasze każde działanie. To właśnie dla nich spotykamy się, wymieniamy doświadczenia, zastanawiamy się jak jeszcze lepiej im pomóc.
Tak dotarliśmy do  Mszy św. która odbyła się w kościele p.w. Św. Jerzego, który w tym dniu obchodził 13 rocznicę swego poświęcenia. Jedna z intencji była za dzieci i katechetów. Po Eucharystii wróciliśmy na kwatery, była kolacja, integracja, dalsze dyskusje i dzielenie się doświadczeniem. 21.00 odbył się " Apel Jasnogórski". Po Apelu dalej rozmowy i dyskusje. Niestety noc szybko dobiegła końca.
10 XI
7.00 Pobudka w wykonaniu  Nestora, który wykonał staropolską arię pt. "Kiedy ranne wstają zorze…"
i tak trzeba było podnieść umęczone ciało wczorajszą podróżą i gorącymi dyskusjami. Po godzince przygotowań śniadanie, a o 9.00 wyjazd autokarem do kościoła w Tulcach ( kliknij ) na Mszę św., podczas której Usłyszeliśmy homilię  ks. Przemysława Koniecznego, a konferencję po Mszy św. wygłosił ks. Krzysztof  Ratajczak  (Archidiecezjalny Duszpasterz  Osób Niepełnosprawnych).
Powrót do Poznania, odwiedzamy "Hlondianum", potem katedrę na Ostrowie Tumskim, centrum i krótki spacer od pomnika "Poznański Czerwiec" do restauracji na obiad. Po posiłku powrót do szkoły i merytoryczna część dnia, która obejmowała tematy:
- sakrament pokuty i I komunia święta - Katarzyna Gawińska  
- muzyka (piosenki) na katechezie specjalnej - Małgorzata Popielas
- problemy wielospecjalistycznej diagnozy funkcjonalnej i IPET w religii - Katarzyna Lausch
- wychowanie seksualne niepełnosprawnych intelektualnie - Krzysztof Lausch
- ocenianie, praca z rodzicami - Anna M. Nowak
Prelekcje były przyczynkami do dalszych dyskusji z moderatorem, rodziło się wiele merytorycznych pytań, przytaczano różne przykłady z codziennej pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.
21.00 Apel Jasnogórski - rozważa ks. lic. Jerzy Sęczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii białostockiej
Po Apelu dalsze nie mające końca dyskusje i rozmowy.

11 XI Święto Niepodległości.
7.00  Pobudka jak wczoraj, tylko zaraz po pieśni na uwielbienie Boga usłyszeliśmy z ust Nestora "Mazurka Dąbrowskiego" i co było robić? Szybko wstać z łóżka i stanąć na baczność pomagając śpiewać nasz hymn narodowy. Zaraz po tym rozległa się z płyty wiązanka pieśni patriotycznych. Była to wspaniała i podniosła pobudka dla wszystkich.
9.30 Msza św. w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w intencji katechetów specjalnych. Następnie poczęstunek w Domu Katolickim rogalami św. Marcina i kawą ze względu na jego wspomnienie i tradycję. Tu nastąpiło oficjalne pożegnanie i podziękowanie organizatorom.  
Komu pozwalał czas przed odjazdem, to mógł zwiedzać Poznań i udać się na obiad.


Zapewne nie wymieniłem tu wielu osób zaangażowanych w przygotowanie Zjazdu, a których praca przyczyniła się do jego sprawnego przebiegu i atrakcyjności.
Wszystkim jeszcze raz serdeczne podziękowanie. Niech Pan nasz Jezus Chrystus sowicie Wam wynagrodzi. Bóg zapłać.
A szanownym uczestnikom Bóg zapłać za to, że byliście, ubogacając mnie swoim doświadczeniem i świadectwem waszej pracy, zaangażowania się na rzecz naszych "Aniołków" i świadectwem życia.

Fotoreportaż ze zjazdu.

Identyfikator.

Ania jako komitet powitalny.


Sprzęty szkolne.

Tymczasowa kaplica i sala konferencyjna.

Rozmowy i dyskusje.

Rozmowy i dyskusje.

Rozmowy i dyskusje.

Rozmowy i dyskusje.

Nasz Nestor Krzysztof Lausch.

Posiłek.

Posiłek.

Posiłek.

Posiłek.

Posiłek.Ciąg dalszy zmagań dyskusyjnych.


Apel Jasnogórski.

Posiłek w pokoju.

Idziemy do sanktuarium Pani Tulckiej.

Sanktuarium.Cudowna Pani Lekarka oczekujących potomstwa.Wpis do Księgi pamiątkowej.

Oto my ekstrakatecheci.


Hlondianum.


Katedra - Ostrów Tumski.
Miejsce pochówku Piastów.

Obiad.Wykłady i konferencje.

Wspólna modlitwa.


Sala rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej.


Przed Mszą św. pożegnalną.Kościół MB Bolesnej na Łazarzu.Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Zakup rogali św. Marcina.


Pożegnalna agapa.

W otoczeniu organizatorów Ani Nowak i Krzysztofa Lauscha.


1 komentarz:

  1. Wspaniała relacja. Dziękuję za to, Ze BYŁEŚ Z NAMI. Więcej w późniejszym terminie- obowiązki

    Ania

    OdpowiedzUsuń